قدیمی ترین درخت های زنده دنیا را بشناسید

قدیمی ترین درخت ها ی زنده دنیا را بشناسید: قدیمی‌ترین درخت‌های دنیا را می‌شناسید؟ در دنیا درخت‌هایی وجود دارند که سنی برابر با ۳۰۰ میلیون سال دارند و هم‌اکنون بر روی کره زمین زنده هستند و زندگی می‌کنند؛ سنی بالاتر از هر موجود زنده‌ای.

دومیما

مسن‌ترین انسانی که می‌شناسید، چندساله است؟ ۸۰ ساله؟ ۱۰۰ ساله؟ بر روی کره زمین درخت‌هایی وجود دارند که سنی میلیون‌ها برابر بیشتر از انسان‌ها دارند و هزاران واقعه تاریخی را شاهد بوده‌اند و اگر زبان‌باز می‌کردند، تاریخ بسیار طولانی را روایت می‌کردند.

در این مطلب به سراغ ۱۰ درختزنده قدیمی دنیا رفته‌ایم. این درختان قدیمی‌ترین درختان دنیا هستند که هم‌اکنون بر روی کره زمین وجود دارند و به حیات خود ادامه می‌دهند. یکی از این درختان معروف قدیمی، درختی است که قدمتی برابر با ۳۸۵ میلیون سال دارد و در سال ۲۰۰۷ در نیویورک کشف شد. قدمت این درختبه دوره دوونین میانه برمی‌گردد.

البته درختان بسیار قدیمی هم وجود دارند که سن‌شان از قدیمی‌ترین درختان زنده هم بیشتر است، یکی از قدیمی‌ترین درختان دنیا که در حال حاضر زنده نیست، درختولر پیک در نوادا است.

بسیاری از درختان قدیمی در جریان یک تحقیق و کاوش کشف شده‌اند، در سال ۱۹۶۴ دانشجویی در روند تحقیق خود به قدیمی‌ترین درختغیرکلونال جهان رسیده بود.

درختان قدیمی و عجیب زیادی در سراسر دنیا وجود دارند، با ما همراه باشید تا این درختان را بهتر بشناسید:

درخت جایا سری ماها بودهی، باغ‌های ماهامونا، انورادهاپورا، سریلانکا

قدیمی ترین درخت های زنده دنیا

جایا سری ماها بودهی، قدیمی‌ترین درختزنده دنیا است که در سال ۲۸۸ قبل از میلاد کاشته شده است و در سال ۲۰۱۷ قدمتی برابر با ۲۳۰۴ سال دارد. در اطراف این درخت، درخت‌های انجیر وجود دارند و بسیاری از میمون‌ها از این درختبرای بازی استفاده می‌کنند. دولت سریلانکا در سال ۲۰۱۴ محافظی در فاصله ۵۰۰ متری این درختکشید و کاشت هر گونه درختو در فعالیتی در این منطقه را ممنوع اعلام کرد.

درخت رئیس‌جمهور، جنگل بزرگ در پارک طبیعی کالیفرنیا، آمریکا

قدیمی ترین درخت های زنده دنیا

درخت بزرگ پارک طبیعی کالیفرنیا یا درخترئیس‌جمهور، سومین درختکهن‌سال زنده دنیا است که تنه آن حجم عظیمی دارد. در سال ۲۰۱۲ حجم تنه درختبه ۱۳۰۰ مترمکعب رسید. سن این درختکهن‌سال ۳.۲۰۰ سال است.

الیوریا دو موچائو، موریسکاس، آبرانتز، پرتغال

قدیمی ترین درخت های زنده دنیا

الیوریا دو موچائو درخت زیتون اروپایی است که در کشور پرتغال قرار دارد و یکی از قدیمی‌ترین درختان زنده اروپا است. این درخت هم‌اکنون درخطر نابودی قرار دارد و خاک اطراف آن مساعد نیست. درخت‌های زیتون معمولا در یونان یافت می‌شوند، ولی این درختیکی از قدیمی‌ترین درخت‌های زیتون در پرتغال است، نکته جالب اینجا است که الیوریا دو موچائو با ۳۳۵۰ سال سن هنوز زیتون تولید می‌کند.

ال گرن آبلو، پارک ملی آلرکه کوسترو، شیلی

قدیمی ترین درخت های زنده دنیا

درخت ال گرن آبلو سنی برابر با ۳۶۲۲ سال دارد. این درخت در دسته‌ای از درخت‌ها بانام فیتزرویا کاپرسوئید قرار دارد و چارلز داروین از این درخت نمونه‌برداری کرده است.

لانگرنیو، ولز شمالی، انگلستان

قدیمی ترین درخت های زنده دنیا

درخت لانگرنیو، درختی قدیمی با ۴.۰۰۰ تا ۵۰۰۰ سال سن است که در روستای لانگرنیو در ولز شمالی قرار دارد. تنه اصلی درخت از بین رفته و تنها جوانه‌های رشد کرده آن باقی‌مانده است.

به دست آوردن سن دقیق درخت بسیار سخت است، ولی بر اساس تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۲ انجام شد، درخت سنی برابر با ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ سال دارد.

متاسلاه، کوهستان سفید، کالیفرنیا، آمریکا

قدیمی ترین درخت های زنده دنیا

کوهستان سفید در آمریکا یکی از بکرترین نقاط کره زمین است که درختانی با سن‌های زیاد در این منطقه پیدا می‌شوند. درخت متاسلاه دومین درخت قدیمی این منطقه است که سنی برابر با ۴۸۴۵ سال دارد.

این درخت در سال ۲۰۱۲ عنوان قدیمی‌ترین درخت غیر کلونال جهان را به خود گرفت.

هارا کهنسال، کوهستان سفید، کالیفرنیا، آمریکا

قدیمی ترین درخت های زنده دنیا

هارا کهن‌سال یکی از قدیمی‌ترین درختان دنیا است که در کوهستان سفید آمریکا قرار دارد و قصه‌ای قدیمی پشت آن وجود دارد. کاج بریستلوکن یکی از قدیمی‌ترین گونه‌های کاج است که در کوه‌های کالیفرنیا و یوتا یافت می‌شود.

درختهارا قدمتی برابر با ۵۰۶۷ سال دارد که به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین درخت‌های غیرکلونال جهان شناخته شده است. درختهارا یکی از مرموزترین و قدیمی‌ترین درخت‌های دنیا است که مکان آن بر روی هیچ نقشه‌ای مشخص نیست و هیچ تصویری از آن ارائه نشده است، تصویری که در قسمت بالا قرار داده شده، نمایشی است.

تجی کوکو کهن‌سال، پارک ملی فولوجالت، سوئد

قدیمی ترین درخت های زنده دنیا

درختتجی کوکو سنی برابر با ۹۵۵۸ سال دارد که به‌عنوان یکی از پیرترین درخت‌های زمین شناخته می‌شود. ریشه‌ها و تنه این درختطی سال‌ها هزاران بار بازیابی شده است.

تجی کوکو به عنوان سومین درختغیرکلونال جهان شناخته می‌شود و همچنین قدیمی‌ترین درختاز نوع نوئل نروژی یا همان کاج بلند است. در بخش‌های دیگری از پارک ملی فولوجالت گیاهان مختلفی پیدا می‌شود که قدمتی برابر با ۸.۰۰۰ سال دارند.

جوروپا اوئاک، شهرستان ریورساید، کالیفرنیا، آمریکا

قدیمی ترین درخت های زنده دنیا

جوروپا اوئاک یکی از قدیمی‌ترین گونه‌های گیاهی دنیا و آمریکا است که در دسته بلوط‌ها قرار دارد، در سال‌های سابق در جنگل‌های ریورساید آتش‌سوزی‌هایی رخ داد که باعث آسیب رسیدن به بافت درختان این منطقه شد، گیاهان منطقه قدمتی برابر با ۱۳۰۰۰ سال دارند.

پاندو، جنگل ملی فیش لیک، یوتا، آمریکا

قدیمی ترین درخت های زنده دنیا

پاندو یکی از محکم‌ترین و قدیمی‌ترین درختان دنیا است. سن پاندو چیزی حدود ۸۰۰۰۰ سال است و سنگین‌ترین درخت پاندو وزنی برابر با ۶,۰۰۰,۰۰۰ کیلوگرم دارد، درواقع به‌عنوان سنگین‌ترین موجود زنده دنیا شناخته شده است.

پیشنهاد سر دبیر:  آموزش مانیکور ساده ناخن در منزل
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

آخرین مطالب

علم و دانش

کسب و کار