زندگی بی درد چیزی نیست جز هماهنگی با جریان زندگی

 • توسط سمیرا موحدی
 • سه شنبه , ۱۴ آذر ۱۳۹۶
 • سبک زندگی
 • 81 بازدید
 • 0

زندگی بی درد را وقتی تجربه می‌کنید که چسبیدن به دردها و سختی‌ها را رها کنید­،  آنگاه خیلی ساده خواهید دید همه‌‌ی آن سختی ها  آسان می‌شوند.

“لئو تسه”، اندیشمند چینی می‌گوید:  “طبیعت، توسط کسانی فتح می‌شود که با آن هماهنگ هستند. چرا که طبیعت، فراتر از آن است که در مقابلش بایستید”.

 • زندگی بی درد دارای یک ریتم درونی است

 در جهان هستی، همه چیز به طرز پچیده ای در هم آمیخته شده است، اما در عین حال هم از هم جداست.  کل کائنات، شبیه به پرواز دسته جمعی پرندگان است که هر اگر چه هر پرنده‌ای به طور جداگانه پرواز می‌کند، اما در عین حال نیز همه‌ی پرنده‌ها با هم در اتحاد هستند و به یک سو پرواز می‌کنند.

برای داشتن یک زندگی بدون درد نیازی  نیست با زندگی جنگید و با چنگ و دندان با همه‌ چیز روبرو شوید تا آنها را هماهنگ کنید، بلکه طبیعت، خودش در حال انجام این کار است تا همه چیز را به تعادل برساند.  لئو آزمایشه، می‌گوید: “طبیعت برای انجام کارهایش عجله به خرج نمی‌دهد، بلکه کارها را نرم و آرام در عالی ترین زمان ممکن، به انجام می‌ رساند.”

تمام بخش‌های طبیعت، که بدن ما نیز جزیی از آن است،  شامل سیستم هایی ست که دارای یک نظم درونی ست تا عالی ترین کارکرد را داشته باشد. همه چیز در زندگی در هماهنگی کامل در جریان است و نیازی به نگرانی نیست. به محض اینکه به این درک از زندگی برسیم می‌توانیم با اشتیاق به جریان طبیعی زندگی اعتماد کنیم بدون هیچ چون و چرایی. سلامتی از همین نقطه آغاز می‌شود.

در کتاب “نیروی جاری بودن” ، نویسندگان کتاب، در واقع همین  پیام را دارند که زندگی بدون درد، یعنی سوار شدن بر یک جریان طبیعی  بی زحمت  که ما را به سمت هماهنگی و یکپارچگی کلی با تمام اجزا طبیعت درونی و بیرونی مان می‌برد.   ما در زندگی بدون درد در واقع چیزی به نام درد نداریم  بلکه واژه‌ی درد تبدیل می‌شود به یکسری تجربه تازه که ما با کمال میل این تجربه‌های تازه را در آغوش می‌گیریم بدون اینکه نگران آینده شویم.

در زندگی بدون درد وقتی شرایط زندگی طبق خواسته‌ی ما نباشد، آن را رها می‌کنیم تا دوباره به هماهنگی برگردیم، نه اینکه دچار اضطراب شویم و با زندگی بجنگیم.

اگر ما با جریان زندگی در جریان باشیم، انرژی کمتری را نیاز است صرف کنیم نسبت به وقتی که در تقابل با جریان طبیعی زندگی باشیم. این ذهن نادان ماست که فکر می‌کند بهتر از جریان طبیعی زندگی می‌تواند زندگی را هدایت کند. ذهن نادان ما هیچ اطلاعی از هوش بزرگی که در جهان هستی در جریان است ندارد.

بایستی بپذیریم که هر چند ذهن ما تیزهوش است اما ما نیز در سیستم کل آفرینش شبیه یک پروانه‌ی کوچکی هستیم که خودش نیز دارای یک سیستم درونی ست و بایستی با سایر سیستمهای این سیستم بزرگ، در هماهنگی قرار بگیرد تا اخلالی در جریان زندگی‌اش ایجاد نشود.

خانم Ingrid Bacci  نویسنده‌ی کتاب “هنر زندگی بی درد “، می‌گوید: اگر دست از تقلای بیهوده برداریم و بر روی بودن خویش تمرکز کنیم تمام اجزای زندگی‌مان به سمت بهتر شدن حرکت می‌کنند”. در واقع این یک یادآوری دوباره است که در مقابل طبیعت زندگی نباید قد علم کشید و با آن مبارزه کرد، بلکه باید با آن همراه بود. نویسنده کتاب “هنر زندگی بی درد “، بر این باور است که حتی در شرایطی که تغییرات مبهمی‌ در روند طبیعت زندگی‌ رخ می‌دهد باید آنها را پذیرفت. ما با پذیرش تغییرات اجازه می‌دهیم آنها به نفع ما کار کنند. حتی در زمانی که سختی‌ها ایجاد می‌شوند بایستی به دنبال کشف فرصتهای تازه اما پنهان، در لابلای سختی‌ها باشیم. این همان زندگی بی درد است.

 • نسبت به تجربه های تازه، گشاده رو باشید

زندگی بی درد

“یک جنگجوی موفق، کسی است که تلاشش با آرامش و آهستگی باشد نه با استرس و عصبیت”.__کارلوس کاستاندا

بایستی از تعصبات برآمده از ذهن نادان خود، و قضاوتهای ناشی از آن دست بکشیم. آیا شده که در کار مهمی عجله به خرج داده‌اید تا سریع‌تر تمام شود اما همین عجله، باعث شده هرگز آن کار انجام نشود و همه چیز خراب شود؟  آیا این اتفاق، جزئی از روند زندگی‌تان شده؟ اگر پاسخ مدرج است وقت آن است که خودتان را به دست جریان زندگی بسپارید و با آن هماهنگ باشید در عین حالی که آرام و پیوسته نیز تلاش خودتان را می‌کنید.

قدرت صبور بودن را دست کم نگیرید. رمز پیروزی توماس ادیسون، صبوری او در مقابل شکست‌ها بوده نه عجله ی او برای رسیدن به نتیجه. نمی‌توان برای چیزی که برای انجام شدنش نیاز به زمان لازم است، عجله کرد. نمی‌توان راهی که باید یکساله رفت در عرض یک شب رفت.  زندگی بی درد یعنی همکاری کردن با نیروهای زندگی، که یکی از آنها زمان است.  صبور بودن را بعنوان یک بالاتری، در خودتان ایجاد نمایید. عجول بودن در واقع نیروی شما را بی نتیجه هدر می‌دهد، مانند موشی می‌شوید که روی چرخ گردان گذاشته شده و هر چه می‌دود به هیچ‌جا نمی‌رسد. برای رسیدن به جایگاهی که مد نظر دارید باید از این چرخه‌ی عجله خارج شوید.

اگر آدم عجولی هستید، سعی کنید ریشه‌ی این عجله را کشف کنید تا آن را درمان نمایید. به طور مثال مطالعه و تحقیق کنید ببینید اگر صبور باشید چه اتفاق بدی خواهد افتاد؟ از چه چیزی می‌ ترسید که عجله می‌کنید؟ آیا حس می‌کنید اگر عجله نکنید نمی‌توانید زندگی را در کنترل داشته باشید؟

 به خاطر بیاورید بایستی با هر تغییری که ایجاد می‌شود هماهنگ شوید تا بتوانید از طریق تجربه‌های تازه، درهای بسته را بگشایید. در ابتدا ممکن است همه چیز برایتان مبهم باشد اما نگران نباشید کافی است به طبیعت اعتماد کنید و به اتفاقات تازه اجازه دهید با بودن شما همراه شوند.

بله این درست است که هر تغییری که در زندگی ایجاد می‌شود یک شکل تازه در زندگی ایجاد می‌کند که به آن عادت ندارید، اما این مهم است که از نیروی تغییرات، برای افزایش نیروی زندگی استفاده کنید نه کاهش آن. کافی ست بدون انجام دادن کاری، فقط مشاهده‌گر باشید.

هر تغییری، هر دردی و یا هر مشکلی، برای ایجاد یک نظم و هماهنگی در طبیعت زندگی ایجاد می‌شود. بایستی با روی گشاده آنها را بپذیرد. باستی در زمان حال زندگی کنید و به روند تغییرات اعتماد داشته باشید چون اگر با آنها همراهی کنید می‌توانند در جهت متعادل شدن و بهتر شدن زندگی شما حرکت کنند.  بهتر است به جای نگرانی و استرس،  روی آنچه که مهم است یعنی متمرکز شوید و بقیه چیزها را رها کنید. آنچ که مهم است این است که مطالعه و تحقیق کنید ببینید چطور میتوانید از این تغییر تازه بهره‌مند شوید نه اینکه از بهره‌مندی شما کم شود.

پیشنهاد سر دبیر:  زنان دنیا را رنگی‌تر می‌بینند یا مردان؟

منبع: مجله قرمز

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

آخرین مطالب

علم و دانش

کسب و کار